Objawy SM, o które nie lubimy pytać … zmęczenie
80% [1] pacjentów chorujący na SM na co dzień boryka się ze zmęczeniem. Znasz ten stan? W jednej chwili wydaje Ci się, że możesz wszystko, a już za parę minut nie jesteś w stanie wykonać najprostszych obowiązków. Każda czynność z minuty na minutę staje się po prostu nie do wykonania.
Zmęczenie u pacjentów chorujących na stwardnienie rozsiane może mieć różne nasilenie i czas trwania. Nie zawsze związane jest z poprzedzającym je treningiem, wysiłkiem psychicznym czy stresem. Może przytrafić się po dobrze przespanej nocy, u osób bez stwierdzonej depresji czy zaburzeń snu i nasilić się w każdy momencie dnia. Często przyrównywane jest przez pacjentów z SM do „nagłego odcięcia prądu” czy „wyczerpania baterii”.
Mimo powszechności występowania zmęczenia u pacjentów z SM, wciąż wielu z nich wstydzi się przyznać do tego objawu choroby. Dlaczego? Obawy przed posądzeniem o lenistwo i oczekiwanie na taryfę ulgową powodują, że pacjenci nie lubią poruszać tego tematu w rozmowie z lekarzem czy bliskimi.
Kiedy Twój telefon ma wyczerpaną baterię, po prostu podłączasz go do źródła prądu i czekasz aż spokojnie się naładuje. SM, czyli choroba, która Ci towarzyszy może wymagać od Ciebie częstszego odpoczynku i czasu na naładowanie swoich baterii.
Pamiętaj przy tym, że zmęczenie, jak każdy inny objaw choroby, powinno być konsultowane z lekarzem. Zwróć uwagę, jak często występuje u Ciebie ten stan, z jakim nasileniem i czy nie wiąże się z dodatkowym obniżeniem nastroju. Pamiętaj, że tylko Twój lekarz ma pełną wiedzę na temat Twojej choroby i może przeanalizować poszczególne objawy oraz zaproponować Ci odpowiednie leczenie.
Masz pytania dot. zmęczenia w SM? Zadaj je koniecznie swojemu lekarzowi podczas kolejnej wizyty.
180403
[1] Fatigue | National Multiple Sclerosis Society (nationalmssociety.org)