Czy stwardnienie rozsiane jest dziedziczne?
Rozpoznanie choroby przewlekłej jest zawsze momentem stresującym, pełnym emocji. Pojawia się lek, niepewność, napięcie. W głowie chorego rodzi się wiele pytań dotyczących tego, jak będzie wyglądać jego dalsze życie, czy będzie mógł dalej pracować, czy będzie sprawny, czy będzie mógł robić to, co lubi. Jednym z bardzo często poruszanych zagadnień, na temat którego informacji poszukują osoby, u których rozpoznano stwardnienie rozsiane, jest to, czy ich dzieci również będą cierpieć na to schorzenie. Ale nie tylko, bo pytanie to zadają również ci, których bliscy chorują na SM – „Mój tata ma stwardnienie rozsiane, czy ja też zacznę chorować?”.
Dziedziczenie skłonności do chorób (nie tylko do stwardnienia rozsianego) to temat, który często pojawia się w rozmowach z lekarzami, ale też w trakcie kampanii edukacyjnych zachęcających do regularnych badań profilaktycznych. Stąd też zrozumiałe są obawy dotyczące stwardnienia rozsianego – tego, czy może ono pojawić się też u bliskich chorego. Niestety, odpowiedź na pytanie dotyczące złożoności jest złożona.
Warto jednak podkreślić, że jak dotąd nie wykryto przyczyny stwardnienia rozsianego, nie odpowiada za nie jakiś konkretny gen – mówi się nawet o wpływie ponad 200. W etiologii SM mówi się o przede wszystkim o kombinacji, współwystępowaniu czynników biologicznych i środowiskowych prowadzącym do rozwoju choroby.
Samo stwardnienie rozsiane nie jest chorobą dziedziczną. Chorują na nie osoby, które mają pewną tendencję do zachorowania, którą można odziedziczyć. Ogólnie, ryzyko zachorowania w Polsce na SM jest poniżej 0,5% dla populacji ogólnej. Jeśli chodzi o ryzyko wystąpienia SM u członka rodziny pierwszego stopnia, w której jedna osoba ma SM, to wynosi ono zaledwie kilka procent – jest więc relatywnie niskie.
Często osoby chore lub ich bliscy zapytują, czy są badania, które pozwolą im ocenić to, czy członek rodziny będzie mieć stwardnienie rozsiane. Obecnie nie ma takiego badania czy testu, które będzie mogło to ryzyko oszacować u osoby, która nie ma objawów SM, a w jej rodzinie takie zachorowania występują.
Źródła: Webinar z dr Arturem Sadowskim, webinar z prof. dr hab. n. med. Bartoszem Karaszewskim