Dzień dobry. Mam za sobą 25 lat z SM. Od 6 lat jestem chory na wtórnie postępującą postać choroby i mam praktycznie 7 pkt. EDSS. Jestem po terapii lekami z 1 linii leczenia. Potem, przy braku efektów, tj. stałym pogarszaniu się, zdecydowałem się, przy 6 pkt. EDSS, na przeszczep komórek macierzystych w Katowicach (własne po chemii), a przy 6,5 pkt. EDSS na kolejny w Olsztynie (wkłucie do kręgosłupa i podanie komórek z zasobów szpitalnych). Mam 62 lata i stan fizyczny wolno się pogarsza przy braku widocznych zmian w MRI. Czy mogę jeszcze coś zrobić aby zatrzymać postęp choroby?
Bardzo dużo zależy od tego, czego Pan oczekuje od terapii. W ramach leczenia SM w programie terapeutycznym w postaci wtórnie postępującej kryterium wyjściowym, czyli możliwością włączenia do programu lekowego jest wynik na skali EDSS równy 6,5. Jest to np. taka sytuacja, gdy pacjent może się poruszać, ale porusza się przy pomocy dwóch kul łokciowych, a nie tylko korzysta z wózka. Więc czy jest to EDSS 6,5 czy 7, to należy to do oceny przez neurologa prowadzącego.
Co do przeszczepu komórek macierzystych – pytanie jest takie, jaka była stosowana w ich trakcie chemioterapia, szczególnie w trakcie tego pierwszego przeszczepu, bo przy niektórych lekach (na SM) przyjęcie chemioterapii w przeszłości jest przeciwskazaniem do ich podania. Zawsze pozostaje jednak jeszcze kwestia leczenia objawowego, które także poprawia funkcjonowanie, obniża napięcie mięśni, poprawia kontrolę zwieraczy. Proszę pamiętać, że bardzo często nawracające zakażenia układu moczowego przyczyniają się do tego, że bardziej odczuwa się sztywność czy osłabienie kończyn dolnych. To wszystko można spróbować opanować z zastosowaniem leków objawowych. W Pana przypadku to jest kwestia zgłoszenia się do lekarza neurologa i oceny, czy Pana wynik na skali EDSS to jest rzeczywiście 7 punktów. Jeśli to jest rzeczywiście 7 punktów, to wedle aktualnych kryteriów programu lekowego, nie ma możliwości zakwalifikowania do programu refundowanego przez NFZ.
PL2308074688