loader image

Czy mam szansę na dostanie orzeczenia o niepełnosprawności? Leczę się od dwóch lat, jestem całkowicie sprawna, czuje się bardzo dobrze. Czy jest sens starać się o grupę inwalidzką i czy mam jakiekolwiek szansę na otrzymanie jej?

Uzyskanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności to złożony proces wymagający analizy dokumentacji medycznej i oceny faktycznej stanu zdrowia osoby wnioskującej. Analizę i ocenę przeprowadza lekarz orzecznik lub komisja orzekająca. Stwardnienie rozsiane może być powodem „naruszenia sprawności organizmu” – co jest kluczowym stwierdzeniem przy orzekaniu o niepełnosprawności lecz nie musi (szczególnie w początkowej fazie). Naruszenie sprawności (w zależności od postaci choroby i jej objawów) może mieć różne stopnie nasilenia co przekłada się na określony stopień niepełnosprawności.

Czy mam szansę na uzyskanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności ? Pomocą w określeniu czy u osoby chorującej na SM występuje niepełnosprawność i ew. jak silny jest stopień naruszenia sprawności organizmu jest Rozszerzona Skala Niesprawności (EDSS, Expanded Disability Status Scale) — według J. Kurtzkego. Punktacja wg tej skali najczęściej jest zapisana przez lekarza prowadzącego w dokumentacji medycznej pacjenta (wypisy szpitalne, wyniki badań itp.) Skala zawiera 10  punktów (od 0 – prawidłowy wynik badania neurologicznego do 10 – śmierć z powodu SM, punktacja jest zapisywana co pół punktu) a każdy punkt to określenie m.in. czy i z jakim nasileniem występują dysfunkcje w organizmie i czego dotyczą. Skalę możemy podzielić na trzy równe części:

– od 0,5 do 3 co w przybliżeniu świadczy, że u osoby może występować lekki stopień niepełnosprawności

– od 3,5 do 6 co w przybliżeniu świadczy, że u osoby może występować umiarkowany stopień niepełnosprawności

– od 6,5 do 10 co w przybliżeniu świadczy, że u osoby może występować znaczny stopień niepełnosprawności.

Powyższy podział nie jest wyznacznikiem określenia stopnia niepełnosprawności przez instytucje do tego upoważnione, niemniej jednak dla osoby rozważającej kwestię wystąpienia z wnioskiem o uzyskanie stopnia niepełnosprawności może być odpowiedzią na tak zadane pytanie.

Krajowy system pomocy społecznej skierowany do osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności posiada szeroki wachlarz usług, ulg i uprawnień. W zależności od potrzeb danej osoby istnieją instytucje i organizacje, które świadczą różne formy wsparcia. Osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać w nich m.in.:

– z systemu dofinansowań do m.in. likwidacji barier architektonicznych, komunikacyjnych, technicznych, turnusów rehabilitacyjnych, zakupów sprzętu pomocniczego i rehabilitacyjnego;

– ulgi rehabilitacyjnej podczas rozliczenia rocznego PIT.

W zakresie zatrudnienia osoby z określonym stopniem niepełnosprawności:

– skrócony czas pracy;

– dodatkowa przerwa oraz dodatkowy urlop wypoczynkowy;

– możliwość uzyskania przez pracodawcę dofinansowania do części wynagrodzenia pracownika z niepełnosprawnością.

Ponadto odrębne regulaminy różnych usługodawców mogą wprowadzać ulgi dla osób z określonym stopniem niepełnosprawności, np.

– komunikacyjne PKP, PKS, komunikacja miejska

– bilety wstępu do różnych obiektów (kultury, sportu itp.)