Choruję na SM 22 lata. Nie byłem leczony, bo nie było leków. Obecnie nie jestem leczony z powodu wieku i czasu trwania choroby. Od 8 lat meczą mnie ciągłe skurcze mięśni. Od 3 lat biorę na nie leki. W tym czasie strasznie schudłem. Nie chodzę, poruszam się jedynie po domu o kulach. Obecnie mam straszny problem z jelitami, brak wypróżnienia bez czopka. Bardzo uciążliwe są skurcze jelit przy odbycie, które fałszywie sygnalizują potrzebę pójścia do toalety. Może są to spastyczne skurcze jelit? Nie mogę sobie z tym poradzić. Bardzo proszę o jakąś poradę, bo jestem u kresu wytrzymałości.
U większości chorych z SM w związku z obecnością ognisk demielinizacyjnych w rdzeniu kręgowym dochodzi do zaburzeń w oddawaniu moczu i stolca. Objawy zwieraczowe dotyczą ok. 46% chorych.
Zaburzenia kontroli zwieraczy dotyczą głównie trudności w utrzymaniu moczu lub ciągłego parcia na mocz. Może również dochodzić do zatrzymaniem go lub nawracających infekcji układu moczowego. Kolejnym problemem dotyczącym zwieraczy są zaburzenia w oddawaniu stolca polegające na występowaniu uporczywych zaparć. Wywołane są one zmniejszoną perystaltyką jelit oraz małą aktywnością fizyczną lub brakiem aktywności.
Leczenie zaparć polega na stosowaniu diety bogato resztkowej, jeżeli nie ma przeciwwskazań należy spożywać dużo warzyw, owoców, suszone śliwki, pieczywo pełnoziarniste, pestki dyni, słonecznika, pić dużo wody 1,5-2l/dziennie. Unikać cukrów prostych typu słodkie gazowane napoje, dżemy, ciasta, słodycze. Z doświadczenia wiem, że pacjenci w skrajnych przypadkach chwalą sobie rzucie siemienia lnianego , 1-2 łyżeczki dziennie.
Sposób farmakologiczny polega na przyjmowaniu środków przeczyszczających i zmiękczających kał np. laktulozy, czopków glicerynowych.
Natomiast w tym przypadku gdy skurcz jelit utrzymuje się tak długo i nastąpił duży spadek masy ciała, zalecane jest udanie się do specjalisty gastroenterologa, celem wykonania dodatkowych badań diagnostycznych.
PL2111301696