30 maja – Światowy Dzień SM
Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień SM
Diagnoza SM
Światowy Dzień SM to międzynarodowe święto całej społeczności SM: chorych, ich bliskich, przyjaciół, organizacji pozarządowych, lekarzy i innych specjalistów opieki medycznej oraz wszystkich tych, którzy angażują się (lub chcą się zaangażować) w działania wspierające osoby z SM. Data święta przypada rokrocznie na 30 maja.
Tematem Kampanii Światowego Dnia SM na lata 2024-2026 jest diagnoza. Nazwa kampanii brzmi „Moja Diagnoza SM” a hasło: nawigując przez SM razem. Kampania “Moja Diagnoza SM” mówi o potrzebie wczesnej i właściwej diagnozy SM dla każdej osoby chorującej. Podkreśla globalne bariery w uzyskaniu diagnozy SM i potrzebę podnoszenia świadomości poprzez dzielenie się prawdziwymi historiami i danymi. Wzywamy do lepszego szkolenia specjalistów opieki zdrowotnej, nowych badań i zaawansowanych metod kliniczny w diagnozie SM. Razem budujemy wyedukowane, troskliwe społeczności
i systemy, które wspierają osoby z diagnozą SM.
Społeczność osób chorych na stwardnienie rozsiane prawie w każdym kraju na świecie zmaga się z barierami, które utrudniają wczesną diagnostykę. Dzisiaj, światowy ruch na rzecz osób z SM jednoczy się, aby poprawić dostęp do szybkiej i trafnej diagnozy, tak by osoby chore mogły bezzwłocznie otrzymywać właściwą opiekę.
Na całym świecie droga osób z SM do otrzymania diagnozy jest długa i frustrująca. Globalnie 83% krajów zmaga się z czynnikami, które uniemożliwiają wczesne rozpoznanie SM. W Polsce są to przede wszystkim ograniczenia budżetowe, ale też wciąż niewystarczająca wiedza na temat choroby, nie tylko wśród społeczeństwa, ale i specjalistów opieki zdrowotnej. Opóźnienia te dla wielu oznaczą dodatkowy stres i mogą przełożyć się na postęp choroby, a co za tym idzie – gorsze rokowania na przyszłość.
Jak możecie się zatem przyłączyć?
– Bądźcie z nami, przekazujcie dalej informacje o święcie.
– Przypnijcie pomarańczową wstążeczkę – symbol środowiska osób z SM i zachęćcie do tego osoby z otoczenia.
– Mówcie o SM, zorganizujcie spotkanie edukacyjne, np. w waszym miejscu pracy.
– Zróbcie sobie zdjęcia oświetlonych z okazji Światowego Dnia SM miejsc i wrzućcie je w media społecznościowe oznaczając naszą organizację.
Kampania „Zapytaj o SM” o diagnozie
W naszej kampanii wielu ekspertów odpowiadało na Wasze liczne pytania dot. diagnozy SM. Odpowiedzi m.in. na temat badań rezonansem magnetycznym, prążków oligoklonalnych, rzutów czy drogi postępowania przy pojawieniu się objawów SM znajdziecie w „Aktualnościach” w zapisach webinarów lub w zakładce „Baza odpowiedzi”.